sobota, 4 stycznia 2014

Uczucie kontra emocja

Jakiś czas temu podczas jednej z sesji coachingowych, zadano mi pytanie: "Co czujesz?" czy "Co wtedy czułaś?" itd... Moja mina..hmm... pewnie nie do opisania... Czy znacie różnicę między emocją, nastrojem, uczuciem...itp...? Czy potraficie w danym momencie opisać nimi swój nastrój i to co czujecie w danej chwili albo kiedy myślicie o jakimś zdarzeniu? Każdy wie, czy to wydarzenie było pozytywne lub negatywne i pewnie potrafi opisać je podstawowymi słowami, ale to w mojej odpowiedzi na zadane pytanie było za mało. Dlatego stworzyłam nowy cykl. Zobaczymy jak pójdzie :)

Na początek różnica pomiędzy poszczególnymi stanami:

UCZUCIE - uczucie rodzi się w Nas samych. To energia, która przenika ciało, umysł i duszę. Towarzyszy Nam jako silna forma przeżycia. Jest to ukierunkowanie uwagi, empatii lub antypatii. Uczuciem reagujemy na zaspokojenie lub niedobór potrzeb akceptacji i poczucia własnej wartości. Pozytywne uczucia dążą do równowagi energetycznej, negatywne zaś do konfrontacji lub walki o energię.

EMOCJA - stan duszy, umysłu i ciała, który jest reakcją na zdarzenia życiowe i na innych ludzi. To Nasza szybka reakcja - może być burzliwa, pasywna lub apatyczna. Emocja to energia starcia Naszego systemu postrzegania i wartości z sytuacji, której doświadczamy zarówno wewnątrz Nas samych, jak i na zewnątrz.

NASTRÓJ - zbiór emocji, które ukierunkowują Naszą uwagę, wizualizacje i emocje, tendencyjnie i subiektywnie, na jeden nurt przeżyć wewnętrznych. To powoduje wzmocnienie się w Twojej energetyce konkretnego stanu skupienia umysłu i emanacji energii mojej duszy w jedną selektywną stronę.

ZACHOWANIE – To proces reakcji na bodziec. Możemy przejawiać zachowanie świadome i wtedy samokontrola umysłu, ciała i ducha określi jakość energetyczną Naszych zachowań. Możemy również przejawiać zachowanie nie świadome, nawykowe, albo nieuświadomione, wtedy Nasza świadomość nie ma możliwości kreowania moich zachowań.

POSTAWA – To zespół zachowań ściśle związany z wyznawanym systemem wartości, filozofią życia i przekonaniami. Postawę przejawiam wobec zdarzeń i okoliczności, cudzych przekonań i dokonań, określając swoje własne przekonania i sądy w określony sposób, tak werbalny (słowami, intonacją głosu, pomrukami, chrząknięciami itp.), jak i pozawerbalny (mimiką, pozycją ciała, gestem, wzrokiem itp.). Energia postawy zależy od mojej samoświadomości i wewnętrznej uwagi.

POPĘD – Innymi słowy nieświadomy apetyt, jest on motywacją do działania. Wyraża siły, które dążą do zaspokajania moich niesprecyzowanych potrzeb. Niczym głód – popęd dąży do zaspokojenia, mniej dbając o to, co jem konkretnie, a bardziej o uczucie nasycenia. Energia popędu jest niczym rzeka – w górach dzika, tym gwałtowniejsza im więcej spotyka przeszkód, a na równinie leniwie spływa, uspokojona, ku oceanowi.

INSTYNKT – Zespół zachowań nieuświadomionych, które związane są z potrzebą przetrwania, przeżycia. Instynkt to pra pamięć moich komórek zapisana językiem doświadczeń w moim organizmie. Instynktownie płaczemy, zaciskamy zęby i pięści, przytulamy się, ssiemy i szukamy wsparcia. Instynkt to odbiór energetycznych informacji przez przeczucie, bez udziału logiki i syntezy.

MOTYWACJA – Siła, która działa mobilizująco, zachęca mnie do działania i wysiłku. Motywacja to energia umysłu i ducha, która jest przyczyną moich ukierunkowanych i sprecyzowanych działań. To ona wprawia ciało i umysł w ruch, daje paliwo konieczne do działania. Motywacja jest niczym aparatura doprowadzająca energię. To ona decyduje o skuteczności i determinacji mojego działania.

PROCES PSYCHICZNY – Proces psychiczny to łańcuszek zdarzeń, które świadomie lub nieświadomie następują we mnie, kształtując moją osobowość i psychikę. 

DYSPOZYCJA PSYCHICZNA – Jest to aktualny stan Naszego samopoczucia, ściśle powiązany z przeżytymi emocjami i sposobem, w jaki zareagowaliśmy na życiowe zdarzenia. Dyspozycja psychiczna to Nasz poziom energii życiowej i wewnętrznego przekonania o własnej wartości, kreuje ją także Nasza wyobraźnia i zdolność wizualizacji. Dyspozycja psychiczna jest stanem Naszych sił życiowych na poziomie umysłu, ciała i ducha.

Źródło

Jeśli dla niektórych jest to napisane językiem nie do końca zrozumiałym, liczę, że przykłady w następnych tygodniach coś rozjaśnią :)

2 komentarze:

 1. Baardzo trudno oddzielić emocje od uczuć aczkolwiek jest to możliwe.
  Wymaga jednak wielkiej pracy nad sobą.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Praktyka czyni mistrza :)

   Usuń

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.