piątek, 18 października 2013

Wyznaczanie celów wg Brian'a Tracy'ego cz.IV - 7 kroków do określenia celu

Przedstawię Ci ćwiczenie, o którym może czytałeś już, bo jest dość powszechne w sieci. Potoczna nazwa to właśnie "7 kroków do określenia celu". Osiągnij więcej niż przeciętny człowiek. Jeśli nadal nie wiesz jak się za to zabrać to zapraszam do lektury:

Krok 1 
Zdecyduj co dokładnie chcesz osiągnąć i zapisz to. Bardzo ważne jest to, żebyś zapisał, bo wtedy Twój cel jest bardziej namacalny. Jeśli już zapisałeś... to znajdujesz wśród 3% ludzi, którzy są na szczycie :)

Krok 2 
Rozplanuj realizację celu w czasie. Możesz wyznaczyć sobie terminy cząstkowe. Określ precyzyjnie, co zamierzasz zrobić w danym tygodniu, miesiącu i roku. Im bardziej będziesz dokładny i konkretny, tym więcej osiągniesz i to szybciej niż myślisz.

Krok 3 
Określ jakie przeszkody będziesz musiał pokonać na drodze do realizacji celu. Jakie przeszkody czy utrudnienia mogą spowolnić tempo z jakim będziesz zbliżał się do celu? Dlaczego jeszcze nie osiągnąłeś swojego celu? Ze wszystkich przeszkód jakie możesz napotkać, jaka jest największa? Zacznij właśnie od niej.
Krok 4 
Określ jakich dodatkowych informacji lub umiejętności potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel. Pamiętaj, że aby osiągnąć coś czego nigdy przedtem nie dokonałeś, musisz stać się kimś, kim nigdy przedtem nie byłeś. Potrzebujesz nowej wiedzy i umiejętności. Każdy nowy cel wymaga tego, abyś się zmienił oraz zdobył dodatkową wiedzę czy umiejętności.
Krok 5 
Wybierz osoby, grupy i organizacje, które pomogą Ci osiągnąć twój cel. Wielkie cele wymagają współpracy wielu ludzi. Co będziesz musiał zrobić, aby uzyskać ich wsparcie? Co musisz zrobić, aby zasłużyć na ich poparcie? Co będą oni z tego mieć? Pamiętaj, że we wszystkim chodzi o relacje międzyludzkie. Nie bój się prosić o pomoc, nawet jeżeli będą to po prostu rady czy wskazówki od osób, które znasz. Jedna osoba, jeden kontakt, może zadecydować o twoim sukcesie lub porażce.

Krok 6 
Przygotuj plan osiągnięcia celu. Sporządź listę przeszkód, które będziesz musiał pokonać, informacji i umiejętności, a także osób, które mogą Ci być pomocne. Ułóż listę według priorytetów.
Krok 7 I wreszcie najważniejsze- zacznij niezwłocznie działać według planu. Kiedy już zaczniesz, nie zatrzymuj się. Codziennie rób coś, co bliży Cię do osiągnięcia celu. Bądź nastawiony na intensywne działanie. Rozwiń w sobie potrzebę natychmiastowego działania. Nie zatrzymuj się. Wykorzystaj siłę rozpędu. Kiedy już jesteśmy w ruchu, łatwiej nam iść do przodu, niż kiedy musimy zaczynać wszystko od początku. Siła rozpędu jest jednym z największych sekretów mężczyzn i kobiet sukcesu. Kiedy już zaczną realizować jakiś cel, nie rezygnują, aż go osiągną.

Teraz i ja idę wyznaczać swoje cele :) A Ty?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.