niedziela, 13 października 2013

Czy wyznaczanie celów jest ważne?


Wyznaczanie celów jest bardzo ważne na początku Twojej drogi do sukcesu. Na początku musisz rozpoznać własne pragnienia. Musisz wiedzieć czego chcesz. Co chcesz mieć, kim chcesz być.To właśnie Ty decydujesz o tym czego pragniesz i czego tak naprawdę chcesz. Postarajmy się sprecyzować Twoje cele i znaleźć sposoby na ich realizację.Przytoczę Ci jedno badanie przeprowadzone w 1953 roku na Uniwersytecie Yale, o którym jest głośno w sieci przy każdorazowo wspominanym temacie o wyznaczaniu celów. Podczas tego eksperymentu zapytano grupę studentów, czy mają szczegółowe, jasno sprecyzowane cele i gotowy plan ich realizacji. Zaledwie 3% udzieliło odpowiedzi twierdzącej.
Dwadzieścia lat później autorzy odszukali uczestników tego eksperymentu i stwierdzili, że pod względem osiągnięć finansowych owe 3% studentów było warte więcej niż pozostałe 97% razem wzięte. Tego rodzaju kryterium nie daje pełnego obrazu osiągnięć badanej grupy (zwłaszcza że sukcesu nie można mierzyć tylko według stanu posiadania), jednak w wyniku innych, bardziej subiektywnych pomiarów, np. poziomu zadowolenia czy odczuwanego szczęścia, te 3% również uplasowało się w ścisłej czołówce.
Niektórym osobom wyznaczenie celu sprawia trudność, być może dlatego, że nigdy się nad nim nie zastanawiały. Fakt, że czytasz to, prawdopodobnie dowodzi, że nie należysz do tej grupy. Twoje cele mogą mimo to bardziej przypominać życzenia, które z reguły są dość ogólne, niezbyt poważne i ulegają ciągłym zmianom. Być może mnie uważasz się za osobę szczególnie ambitną lub nastawioną na osiąganie celu, lecz może to tylko kwestia naszych odmiennych sposobów formułowania myśli?
Myślisz, ze nie potrafisz osiągnąć wyznaczonego celu? Nic bardziej mylnego. Na co dzień realizujemy setki naszych życiowych „zadań" - takich jak utrzymanie oddechu, tętna i temperatury na stałym poziomie - zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Na szczęście zadania te zapisane są w "oprogramowaniu" Naszego organizmu. Nie mamy prawa uważać, że ktoś, kogo określamy jako „ciepłe kluchy", nie jest zorientowany na cel, tylko na tej podstawie - że brak mu ambicji i nie definiuje jasno swych zamierzeń. W stale zmieniającej się rzeczywistości nawet utrzymanie status quo wymaga wielkiej siły woli i wytrwałości. Prowadzenie tzw. „spokojnego życia" jest - przynajmniej według moich doświadczeń - szalenie ambitnym celem w dzisiejszym rozpędzonym świecie, gdzie nikt dla nikogo nie ma czasu i nie wiemy tak naprawdę czego chcemy od życia i jak ma ono wyglądać. Po prostu dajemy się pomieść fali i płyniemy z nurtem zamiast zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie: "Czy to naprawdę jest mój nurt?".

W naszych umysłach króluje przeświadczenie, że cele powinny wiązać się ze światem materialnym. Mogą one jednak dotyczyć innych ważnych dla ciebie sfer życia: rozwoju w pracy, rodziny, zdrowia, uprawiania hobby, sportu lub formy spędzania wolnego czasu. Tego rodzaju cele mają charakter niematerialny i mierzymy je raczej według kryterium jakościowego niż ilościowego. Jeżeli pragniesz zmienić zawód lub styl życia albo uwolnić się od przymusu „robienia kariery", stajesz wobec trudniejszego wyzwania niż wspinanie się po drabinie sukcesu materialnego, ale twój cel nie jest mniej wartościowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.