niedziela, 1 grudnia 2013

Jak formułować stawiane sobie cele? - metoda S.M.A.R.T.

Znakomitym sposobem by osiągnąć sukces jest samodoskonalenie. W zasadzie człowiek uczy się całe życie. Istotne jest wyznaczanie celów oraz dążenie o ich realizacji. Ale jak właściwie je formułować? Tutaj z pomocą przychodzi tzw. metoda SMART.

Wszyscy wyznaczamy sobie jakieś cele. Choćby w postaci noworocznych postanowień (o nich napiszę już niedługo :)). Postanawiamy, ze rzucimy palenie od nowego roku - ostatni papieros o północy, zamierzamy nie jeść tyle słodyczy, chcemy częściej ćwiczyć, obiecujemy sobie, że w nowym roku zdamy prawko albo pójdziemy na jakiś konkretny kurs czy dostaniemy się na wymarzony kierunek studiów. Każdy wyznaczony i zrealizowany cel sprawia, że stajemy się bogatsi intelektualnie, pewniejsi siebie, a co za tym idzie osiągamy większe sukcesu w życiu. Chcę przedstawić Wam metodę, która może każdemu pomóc w realizowaniu naszych celów.

http://www.patrykcuzytek.pl

Czym jest metoda SMART?
Każda litera oznacza jedną z cech doskonale sformułowanego celu, a każdy cel odpowiednio wyrażony to klucz do sukcesu. Kiedy zastosujesz się do poniższych cech celu, osiągniesz każdy zamysł.

S jak SPECYFICZNY
Każdy cel musi być konkretnie sformułowany. Zbyt ogólnym przykładem może być np. chcę dobrze zarabiać, chce podnieść swoje kwalifikacje. Doskonały cel musi być sprecyzowany i być poparty konkretami. Pomocnymi mogą być poniższe pytania: (Odpowiedz sobie na nie przed sformułowaniem celu)
 • Co chcę osiągnąć?
 • Po co chcę to osiągnąć?
 • Jak chcę to osiągnąć?
Czy teraz łatwiej Ci sformułować cel? Nie? Ale uwierz, że łatwiej go osiągniesz znając odpowiedzi

M jak MIERZALNY
Twój musi być mierzalny tzn. musisz mieć możliwość zmierzenia efektów Twoich starań. Dobrym przykładem może być: zwiększenie zysków firmy o 10 %. Dzięki tak sformułowanemu celowi zobaczysz,  czy jego osiąganie idzie w dobrym kierunku i zakończy się sukcesem.

A jak AMBITNY
Pamiętaj, że satysfakcja przyjdzie, kiedy postawiony i zrealizowany cel będzie wymagał od Ciebie wysiłku. Nie zasłaniajmy się minimalizmem :) Cel powinien sprawiać jakieś trudności i wymagać od Nas starań czy poświęceń.

R jak RZECZYWISTY
To, że cel ma być ambitny, nie znaczy, ze ma być nieosiągalny. Po co wyznaczać sobie zadanie, które z góry skazane jest na porażkę? Mierz wysoko, ale w zasięgu wzroku.

T jak TERMINOWY
Każdy cel musi mieć swój termin końcowy. Nie odkładaj go i nie przeciągaj w nieskończoność. Skup się na dotrzymaniu terminu - to jest bardzo mobilizujące.

Tak, wiem. Nie jest to łatwe, ale z metodą SMART może być Ci o wiele łatwiej zrealizować zamierzenie.

www.ai-vo.pl

Przykład

Cel: Zwiększyć sprzedaż
Nie jest to cel zgodny z koncepcją S.M.A.R.T. Jest łatwo zrozumiały, lecz niejednoznaczny. Nie da się w sposób wymierny stwierdzić, czy i w jakim stopniu został osiągnięty. Choć jest osiągalny, to jednak każde (nawet minimalne) zwiększenie sprzedaży będzie oznaczało zrealizowanie celu, co w sposób jawny kłóci się z tym, co faktycznie chcieliśmy osiągnąć. Cel nie jest też określony w czasie, w związku z czym posiada nieskończenie długą perspektywę, w której może być zrealizowany. Zatem nigdy nie będzie można powiedzieć, że nie został zrealizowany, ponieważ zawsze będzie miał jeszcze na to czas.
Przykład celu sformułowanego zgodnie z koncepcją S.M.A.R.T.: Do końca roku 2006 zwiększyć sprzedaż nakrętek o 12% w stosunku do roku 2004.

8 komentarzy:

 1. Ile ludzi tyle metod wyznaczania celów i ich osiągania. Metoda SMART niby taka prosta i logiczna, a jednak wielu o niej zapomina i wyznacza sobie niemierzalne cele.
  Pozdrawiam,
  Klaudia z daily-high-life.blogspot.com


  P.S. zdecydowanie łatwiej się komentuje gdy nie ma weryfikacji obrazkowej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Klaudia. Metod jest wiele jak i charakterów ludzkich. Każdy powinien dobrać metodę do siebie, bo jest w czym wybierać :) Wyznaczanie celów niemierzalnych wynika pewnie z tego, że nie wszystko można zmierzyć (najprościej liczbami)... inny sposób mierzenia jest trudny, bądź mało oczywisty.

   P.S. Ja też nie lubię weryfikacji obrazkowej :) Ilekroć komentuję i wyskakuje obrazem... mam ochotę zapluć ekran :D

   Usuń
  2. Napisałam to bo u Ciebie jest weryfikacja obrazkowa ;)

   Usuń
  3. O Kurczę.. jest to pierwsza z opcji, którą wyłączam przy zakładaniu bloga...
   Dzięki wielkie :)
   Już jej nie ma :)

   Usuń
 2. Zabawne, akurat miałem niedługo zająć się tym tematem :-)
  Pozdrawiam Paweł Zieliński

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to zajmij się :) Pewnie dowiem się czegoś więcej niż to co tu zawarte :)

   Usuń
 3. Świetny artykuł! Prosto, zwięźle i na temat! Wrzucam go do zakładek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałam się, żeby nie było rozwlekle :)
   Również wrzuciłam Cię do czytanych blogów :)

   Usuń

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.