czwartek, 26 grudnia 2013

Dlaczego warto robić listę noworocznych postanowień?

Zbliża się koniec 2013 roku i początek 2014 roku... wszyscy mamy nadzieję, że będzie on dla Nas lepszy niż poprzedni, choć czasem stary rok żegnamy z wielkim żalem w obawie przed tym co przyniesie Nam kolejny... Pamiętajcie, że następny rok zależy tylko i wyłącznie od Nas samych.
Jesteśmy teraz w takim miejscu Naszego życia, kiedy możemy podsumować mijający rok, a w przyszły wejść z nowymi postanowieniami, planami, celami.., a także z ogromnym zapałem, ponieważ jest po raz kolejny jest to NOWY POCZĄTEK. Możemy zacząć znowu o coś walczyć albo dokończyć realizację starego :) A może postanówmy sobie, że słomiany zapał jest passé? I w końcu najwyższy czas, zeby coś z nim zrobić...?  

Chciałabym Wam pokazać dlaczego wg mnie warto robić listy noworocznych postanowień:

1. Pozytywne jest już samo myślenie
    Bierzemy siebie "pod lupę". Przyglądamy się jakby z boku. oceniamy zarówno Nasze osiągnięcia, jak i porażki. Tak wiem, że może być to dla Nas przykre, ale może da Nam to siłę do działania i zmiany w Nowym Roku? Zastanówmy się nad tym, co osiągnęliśmy i czego byśmy jeszcze chcieli. Co jest dla Nas tak ważne. Przez to poznamy siebie dogłębniej i bardziej obiektywnie będziemy w stanie ocenić Nasz potencjał na przyszły rok. Przestańmy zdawać się na przypadek tylko realizujmy Nasze plany.

2. Lista zawsze w cenie
    Zrobienie listy z postanowieniami jest naprawdę bardzo przydatna. Możemy powiesić ją w widocznym miejscu, by o nich nie zapominać. Czy rzeczywiście trzeba ją zrobić? Powtórzę się, pisząc, że masz wtedy fizyczną listą, której w zasadzie chcesz się trzymać. To bardziej Cię zmotywuje. Tak.. Listę zakupów przed pójściem do sklepu też nie każdemu chce się robić... ale dzięki niej nie zapomnimy kupić masła czy jajek i nie kupimy kolejnego chleba. 

3. Oszczędź czas planując
    Pamiętaj, że warto rozpisać wszystkie cele na mniejsze zadania. Fakt, jest to dość czasochłonne, ale inwestycja na pewno się zwróci. Będziesz miał więcej wolnego czasu, do tego będziesz działał konkretniej. Wiesz co masz robić. Robiąc plan np. na każdy miesiąc do przodu, np. unikniesz grudniowych kolejek po prezenty, kupując je w listopadzie. Wtedy będziesz miał czas by na spokojnie cieszyć atmosferą Świąt :)

4. Określanie celów mobilizuje w realizacji projekty długoterminowe
    Chcesz schudnąć? To doskonały plan, by zaplanować swoje działania w dążeniu do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim popracuj nad sumiennością i pamiętaj, że tu nie ma wolnych weekendów czy urlopów :)


A Ty robisz listy postanowień noworocznych? Dotrzymujesz ich?

2 komentarze:

  1. niektóre niestety powtarzam z roku na rok, ale wciąż wierzę, że może tym razem się uda. warto robić postanowienia ; ) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widocznie jeszcze nie przyszedł czas na ich spełnienie :) albo były ważniejsze rzeczy.. Istotne jednak jest to, by mieć jakąś listę posiłkową :)

      Usuń

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.