sobota, 14 grudnia 2013

RÓWNOWAGA EMOCJONALNA + ćwiczenia

Tydzień temu było o ekstrawertykach, więc dzisiaj zajmiemy się równowagą emocjonalną. Czy w ogóle istnieje? A cóż to takiego?

Wikipedia definiuję ją następująco:
"Równowaga emocjonalna – w psychologii oznacza cechę osobowości polegającą na stabilności emocjonalnej i dużej odporności na stres.
Osoba zrównoważona emocjonalnie nie wpada w skrajne stany emocjonalne, chyba że pod wpływem bardzo mocnych wstrząsów."
W skrócie polega ona na tym, że dominujące emocje nieprzyjemne mogą być do pewnego stopnia zneutralizowane przez emocje przyjemne i odwrotnie. W idealnej równowadze emocjonalnej szala powinna być przechylona na korzyść emocji przyjemnych, aby mogły one chociaż częściowo łagodzić ujemne skutki psychologiczne przewagi emocji nieprzyjemnych.


Psycholog kliniczny Beth Jacobs w książce „Writnig for Emotional Balance: A Guided Journal to Help You Manage Overwhelming Emitions” podaje kilka sposobów, jak zachować równowagę w sytuacjach, kiedy silne emocje przejmują nad nami kontrolę. Czujemy się okropnie – zdezorientowani i rozproszeni. Trudno nam wówczas podejmować mądre decyzje.
Miejscem w mózgu, które zawiaduje naszymi emocjami, jest ciało migdałowate. Beth Jacobs wyjaśnia, że sygnały czuciowe mogą iść prosto do niego i wtedy jesteśmy stymulowani do działania pod wpływem emocji. Natomiast kora przedczołowa, czyli „intelektualna część mózgu” „na zimno” przetwarza informacje, ona reaguje na rzeczywistość, gdy jesteśmy spokojni. Te dwie części mogą być aktywne w tym samym czasie. Żeby kora przedczołowa pomogła uspokoić emocje, należy odpowiednio skoncentrować uwagę.


Ćwiczenie 1

Użyj swoich zmysłów, by skupić się na otoczeniu. Możesz:
 • przyjrzeć się, jakie jest światło,
 • wsłuchać się w dźwięki,
 • poczuć ciężar swojego ciała,
 • poszukać najjaśniejszego koloru w zasięgu wzroku,
 • dotknąć swojego ubrania, by wyczuć jego powierzchnię
 • użyć swojego węchu, by wczuć się w otaczające zapachy,
 • poczuć smak w ustach.


Ćwiczenie 2 – skoncentruj się na przyjemnych doznaniach
Zwracaj szczególną uwagę na to, co sprawia ci przyjemność: obrazy, dźwięki, zapachy, smaki itd. Na przykład, jeśli kochasz światło poranka, poświęć kilka chwil, żeby rano się nim napawać. Potem, w trudnej chwili, przypomnisz sobie to doznanie.To będzie znak, na który twój mózg, się uspokoi, odwracając uwagę od emocji. Możesz nosić przy sobie ulubione zdjęcie czy perfumowany kawałek tkaniny. Możesz również mieć z zanadrzu swojego umysłu krótką wizualizację, która natychmiast działa na twoje zmysły, na przykład widok plaży, lasu, jakiegoś kochanego miejsca. Niech to będzie prosta, krótka wizualizacja, możesz po prostu zobaczyć siebie, jak siedzisz w miękkim fotelu w deszczowy dzień. Poszukaj, co natychmiast koi twoje emocje.


3 komentarze:

 1. Równowaga emocjonalna to dla mnie ważny temat patrząc z perspektywy naszych czasów.
  szybkości, braku czasu i mnóstwie działań jakie podejmujemy :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak... W dzisiejszych czasach chcemy za dużo ;/

   Usuń
 2. Całkowicie zgadzam się z tym, że przyjemne doznania bardzo pomagają utrzymać wewnętrzną równowagę. Aby jednak nauczyć się balansować nasze emocje, przede wszystkim musimy nauczyć się naszych emocji. Polecam zrobienie testu różowego słonia http://www.be-master.pl/jak-osiagnac-rownowage-w-zyciu

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.