środa, 13 listopada 2013

Jesienny nauczyciel

Wiele dni, wiele lat, czas nas uczy pogody,
zaplącze drogi, pomyli prawdy,
nim zboże oddzieli od trawy. (S. Soyka)

Uważasz, że każda pora roku jest potrzebna? Czy każda pora roku czegoś nas uczy? Za co ją kochamy? Przyjrzyjmy się jesieni. Myślę, ze większość zgodzi się ze mną kiedy powiem, że szlag mnie trafia na samą myśl o ponurych dniach jesieni.. a za pasem zbliża się ta okrutna i tak bardzo nielubiana przeze mnie zima. Dlatego staram się znaleźć jakieś pozytywy w obu porach roku.. Czy jest to łatwe?? Dla mnie nie bardzo. Jesień kojarzy mi się raczej z chandrą, złym humorem - to wewnątrz, a na zewnątrz? Deszcze, chlupy itd... czy są jakieś pozytywne aspekty tej pory roku? Tak wiem. Wszystko siedzi w głowie.. dlatego chcę poszukać tych dobrych stron :)

1. jabłka, dynie w różnej postaci (szarlotka, jabłka prażone, tarty, przetwory, ciasta dyniowe,...)2. Pielęgnuj bliskie relacje - czas na wspólne wieczory np. przed tv. Utrzymujmy bliskie relacje z naszymi partnerami i znajomymi - chronią przed odrzuceniem, pustką i niespełnienie. Czy odczuwasz równowagę pomiędzy braniem a dawaniem?

3. Więcej czasu na czytanie książek (zupełnie inny klimat)


4. Domknięcie niezakończonych spraw - To znakomita pora na zakończenie czegoś, z czym jeszcze się nie uporaliśmy. Możemy zacząć jakiś etap życia przy jednoczesnym zakończeniu poprzedniego. Możemy zakończyć zarówno np. żałobę, jak i zastanowić się nad Naszymi marzeniami, które chcemy spełnić.

5. Gorąca kawa czy herbata - smakują zupełnie inaczej :)


6. Ciepłe otulacze czyli grube ogromne szaliki :)


7. Małe przyjemności - jest to również czas na dostrzeżenie tego co mamy w pozytywnym znaczeniu. Bez znaczenia jest obecna, bardzo skomplikowana sytuacja w życiu. Zastanów się co dobrego ona Ci przyniosła. Możesz wieczorami usiąść z kartką i długopisem i zastanowić się co dobrego przytrafiło Ci się danego dnia albo w ogóle w życiu :)

 8. Cudne krajobrazy, kałuże z drugim dnem oraz wspaniałe promienie słońca o poranku

9. Uczymy się odpoczywać - w końcu nadszedł czas na odpoczynek, by zatrzymać się i zastanowić nad przemijającym czasem - tak wiem, ze dość refleksyjnie, ale kiedy to zrobić jak nie jesienią?

10. Wizualizacje życia w najlepszym możliwym scenariuszu - popatrz na swoje życie za kolejnych 5 lat, jak będzie wyglądać. Czego mógłbyś żałować, żyjąc w taki sposób, jak teraz? Co możesz robić od teraz, aby przez kolejne 5 lat nie zbierać nowych żalów i pretensji do siebie? 

A wy za co kochacie jesień?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.