wtorek, 5 listopada 2013

PRZYPŁYW ENERGII - cz.I - Wcześniej kładź się spać

Projekt będzie składał się z kilku części:

1. Wcześniej kładź się spać
2. Dbaj o kondycję
3. Odgruzuj, odnów, uporządkuj
4. Zakończ dręczące cię zadania
5. Działaj energiczniej


Tak, wiem. Ostatnio był wpis o nocnym przesiadywaniu. Naprawdę baaaaardzo to lubię, ale od jakiegoś czasu zauważyłam, że mam mało energii w ciągu dnia. Kładę się spać po 1:00 w nocy (niestety nie mogę pozwolić sobie na późniejszą godzinę) i wstaję rano między 7:00 a 8:00, bo synek tak się budzi. Ma 9 miesięcy więc nie jestem w stanie wytłumaczyć mu, że mamusia jeszcze by pospała. W ciągu dnia też ciężko z wygospodarowaniem sobie czasu na sen dlatego czas najwyższy zmienić kilka spraw towarzyszących mi na co dzień.
Czy kiedy słyszysz opowiadania o cuuudownej drzemce, nie wzdychasz z rozmarzeniem? Komu w dzisiejszych czasach udaje się przespać siedem czy osiem godzin na dobę? Badania wykazały, że krótki sen połączony ze stresującą pracą to mieszanka wybuchowa wpływająca na kiepski nastrój. Inne badania udowodniły, że każda dodatkowo przespana godzina jest cenniejsza dla człowieka niż podwyżka w wysokości sześćdziesięciu tysięcy dolarów.
Jak długo śpisz w ciągu doby? Przeciętna dorosła osoba przesypia 6,9 godziny dziennie (w tygodniu) i 7,9 godz w weekend - a to jest o 20% krócej niż w 1900 roku. Jesteśmy już przyzwyczajeni do uczucia senności, ale czy wiesz na co wpływa to niewyspanie?
   - niekorzystnie wpływa na pamięć
   - osłabia system odpornościowy
   - spowalnia metabolizm
   - sprzyja tyciu.

Jak najlepiej zacząć kłaść się wcześniej spać? Może po prostu zgasić światło. Osobiście siedząc wieczorami, a raczej nocami, piszę posty na blogi, przeglądam inne w poszukiwaniu inspiracji, zajmuję się FanPage'm, odpisuję na mailu, odwiedzam allegro, a w tle gra włączony telewizor. I tak kilka godzin, które mogłabym poświęcić na sen.
Autorka książki "Projekt Szczęście" mówi, że: "... kiedy zbliża się pora snu, staraj się nie robić niczego, co wymagałoby wytężonej pracy umysłowej. Zadbaj, aby w sypialni było chłodno, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Ważne jest również, aby jak najbardziej ograniczyć mocne oświetlenie, również w łazience, ponieważ zakłóca ono rytm dobowy. W sypialni powinna panować zupełna ciemność, tak jak w pokoju hotelowym..."
Kiedy w nocy nie możesz spać, bo narastają myśli o tym co masz zrobić czy dotyczące rozwiązania jakiegoś problemu, najlepiej wstań i spisz wszystko na kartce.
Kiedy marzną Ci stopy,  po prostu załóż grube wełniane skarpety. Może nie wygląda to zbyt seksownie, ale na pewno zadziała :)

2 komentarze:

  1. Ja mam problem, ze jak calkowicie zaciemnie sypialnie, to owszem, spie rewelacyjnie, ale potem moge spac do poludnia i dalej byc senna. Bez doplywu swiatla z zewnatrz bedzie dla mnie permanentna noc. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kochana, ustaw sobie budzik po 7 czy 8 godzinach... Jak się za długo śpi to też jest źle... ja wtedy też jestem bardziej zmęczona :)

      Usuń

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.