piątek, 8 listopada 2013

Piątkowe Odkrywanie Siebie [#3] - Metoda Lustra

Metoda Lustra pozwala na lepsze poznanie siebie, swoich wartości, umiejętności, cech charakteru oraz motywacji działania, a także ustalić cele. 

Jak sama nazwa wskazuje - opiera się w dużej mierze na wizualizacji. W praktyce zastosowanie tego narzędzia mogłoby wyglądać następująco: odpowiadasz na pytania, a następnie zapisujesz swoje odpowiedzi.


 A zatem…
Wyobraź sobie, że jesteś w znajomym, przyjemnym miejscu i spotykasz tam pewnego mędrca. Zaprasza Cię on do swojego domu. Znajduje się tam wielkie lustro. Stajesz przed nim tak, że widać w nim całą Twoją postać.

Wyobraź sobie, że widzisz siebie pod postacią zwierzęcia. Jakie to zwierzę?

………………….

Gdybyś miał/a wymienić trzy powody, dla których wybrałeś/aś właśnie to zwierzę, to jakie byłyby to powody?

………………….

………………….

………………….

Wyobraź sobie teraz, że widzisz siebie jako znaną postać tej samej płci. Kim jest ta osoba? 
………………….

Jakie są trzy powody, dla których wybrałeś/aś właśnie ją?

………………….

………………….

………………….

A teraz wyobraź sobie, że widzisz siebie jako postać odmiennej płci. Kto to jest? ………………….

Podaj proszę trzy powody, dla których wybrałeś/aś tę osobę.

………………….

………………….

………………….

Można też wyobrazić sobie siebie jako kolor, miasto, piosenkę lub film, a następnie określić powody, dla których dokonano takich właśnie wyborów.

A teraz podsumowanie.

Pozwól, że przedstawię Ci obraz (wpisz Twoje imię) …………………., jaki się wyłonił z Twoich odpowiedzi.
(Wpisz Twoje Imię) ………………….widzi siebie jako ………………….
Wybrał/a to zwierzę, ponieważ……………………. (wpisz pełen opis wszystkich zastosowanych porównań).

Jakie nasuwają Ci się wnioski?

Jak więc widzimy, Metoda Lustra pozwala na lepsze poznanie siebie. Masz szansę zastanowić się nad własnymi cechami, upodobaniami, wartościami. Pomoże Ci to ustalić cel, do którego będziesz chciał/a dążyć.

Szczególnie istotne w tym narzędziu jest wykorzystanie wizualizacji, zarówno poprzez skojarzenia, jak i formę przedstawienia swoich odpowiedzi w trakcie podsumowania. Zauważmy, że w przypadku zastosowania tej metody w coachingu coach przedstawia klientowi jego obraz w trzeciej osobie. Ma to na celu wzmocnienie wizualizacji również o kanał słuchowy. Klient ma dzięki temu możliwość jakby stanąć z boku i przyjrzeć się opisywanej osobie. To, do jakich wniosków dojdzie może się okazać wspaniałą bazą do dalszej pracy.


Chętnie wrzuciłabym Wam ćwiczenie również w wersji do druku, ale nie mogę się porozumieć z Dyskiem Google dlatego jeśli ktoś będzie zainteresowany otrzymaniem go na maila to oczywiście służę. Wystarczy pozostawić adres mailowy pod postem lub napisać maila. Adres w zakładce O MNIE. Mam nadzieję, że nie jest to dla Was zbyt duże utrudnienie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw ślad po sobie. Bardzo chętnie odwiedzę i Ciebie :) Pozdrawiam.